Kategorie

hydraulika umysłu

czyli dlaczego nie potrafimy się odprężyć

I tak to pewnego dnia obudziliśmy się, w tej dziwnej maszynerii zwanej ciałem i umysłem. Od tamtego momentu, metodą prób i błędów próbujemy zrozumieć jak to wszystko działa. Bezustannie przeprowadzamy na sobie serie eksperymentów, naciskając tutaj, a ciągnąc tam z nadzieją, że w końcu poczujemy się dobrze. I z czasem, z niepokojem stwierdzamy, że być może nie da się tego wszystkiego zestroić, wyregulować, a my na zawsze jesteśmy skazani na kwaśne emocje, szarawe myśli i miałkie doznania.

Dlaczego stany szczęścia, radości i ciszy pojawiają się rzadko, a stany napięcia i stresu wydają się dominować?

Walka z hologramami

czyli horror człowieka na kanapie

W serii artykułów „Walka z hologramami, czyli horror człowieka na kanapie” postaramy się zrozumieć, dlaczego często, nawet w sytuacjach komfortowych i bezpiecznych, doświadczamy nieustannego napięcia psychicznego.

01/ Po co nam emocje i uczucia? – przemyślenia na temat przyczyn powstawania stresu zaczniemy od zrozumienia, czym są emocje i uczucia, jaka jest ich rola w funkcjonowaniu organizmu. Zobaczymy, że emocje to nieświadome zmiany stanu organizmu pojawiające się w odpowiedzi na wyzwania stawiane przez środowisko zewnętrze, a uczucia to uświadomione emocje.

02/ W gotowości bojowej – mając głębsze zrozumienie czym są emocje i uczucia, przyjrzymy się bliżej stresowi. Zrozumiemy, że jest on kluczowy dla przetrwania organizmu w świecie, w którym wiele innych organizmów z przyjemnością by go zjadło.

03/ Równoległe wszechświaty– myślenie jako świat wirtualny, w którym organizm przeprowadza symulacje różnych strasznych zdarzeń.

04/ Słowo staje się ciałem – zrozumiemy w jaki sposób wirtualne wydarzenia wywołują realne zmiany w ciele.

05/ Horror człowieka na kanapie – zobaczymy, że rozbudowana myśl prowadzi do ciągłego napięcia w ciele.

06/ Walka z hologramami – od czego zależy stopień reakcji emocjonalnej na myśl.

07/ To komórki wierzą w myśl – rozwinięcie rozważań na temat sposobu, w jaki myśl staje się światem rzeczywistym.

Święty Graal

czego brakuje nam do szczęścia

W zbiorze przemyśleń „Święty Graal – czego brakuje nam do szczęścia” zbadamy, czym jest szczęście i od czego zależny jest ten pozornie niechwytny stan umysłu.

01/ W poszukiwaniu Świętego Graala – to czego tak naprawdę pragniemy od życia to szczęście, ale czym ono właściwie jest?

02/ Uczucia a emocje – to tekst wspólny zarówno dla „Horroru człowieka na kanapie” jak i „Świętego Grala”. Warto się z nim zapoznać, bo korzenie większości zaprezentowanych przemyśleń tkwią właśnie tutaj.

03/ Wzór na szczęście – krótka i zwięzła recepta na szczęście.

04/ Napięcie – zrozumiemy czym jest napięcie psychiczne i dlaczego, nawet gdy nie toczysz „walki z hologramami”, napięcie psychiczne cały czas oddziela cię od szczęścia.

05/ Dlaczego nie możesz zmusić umysłu w stan zrelaksowany? – zrozumiemy, że umysł to coś znacznie większego niż ty sam w pewnym sensie całkowicie niezależnego od twojej woli, a próby rozluźnienia napięcia psychicznego są z góry skazane na porażkę.

06/ Jak powstaje przekonanie – poznamy mechanizm powstawania nawykowych reakcji w umyśle.

Co to jest

strojenie pojęciowe

Każdy z nas ma trochę inne rozumienie pojęć odnoszących się do tak subtelnych procesów, jakimi są umysłowe funkcje. Poniżej próba odniesienia tych terminów do konkretnych stanów przejawiających się w codziennym doświadczeniu.

co to jest Umysł/ co to jest Teraźniejszość/ co to jest Świadomość/ co to jest Uwaga/ co to jest Myśl/ co to jest Ja/ co to jest Doświadczenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.